Kontaktujte nás: info@branaadrspachu.cz

Proč chcete zrovna štěně Pyrenejského horského psa?

Je to zdánlivě jednoduchá otázka, ale od odpovědi na ni se bude odvíjet, zda je pro vás toto plemeno vůbec vhodné. Všechna štěňata jsou krásná, ale dříve než nás oslovíte jako nadšení zájemci, prosím, položte si doma tuto otázku. Určitě se na to budeme ptát. Ze štěněte za pár měsíců vyroste opravdu velký pes, který bude mít chování pasteveckého psa, svoje sebevědomí, budete ho muset pravidelně krmit a hlavně s ním žít.  A nás opravdu zajímá jakou budou mít štěňata CHS z Adršpašsko-teplických skal budoucnost. Z naší CHS odcházejí štěňata, která učinila první krok k tomu, stát se pasteveckým psem v pracovním zařazení. Nečekejte, že hned v prvních měsících budou hlídat a vědět co a jak. Do roka, možná do 18 měsíců, to budou stále štěňata, která tuší, ale úplně přesně nevědí, co a jak mají dělat. V každém případě potřebují dohled. Mají své vlohy, ale teprve pokud je správně uchopíte a budete rozvíjet vyrostou vám ze štěňat správní pastevečtí psi vhodní ke stádu.

Co čekáte od svého dospělého psa?

Pyrenejský horský pes je velký hlídač s obrovským srdcem. Jeho zásah nekončí pokousáním nýbrž zastrašením narušitele, který na pastvinu či dvorek vůbec nevstoupí. Naše plemeno patří mezi pasteveckými mezi nejmírnější. Za plotem nebo ohradou spustí poplach, který nemůže nikdo přehlédnout a už vůbec ne přeslechnout. V případě, že by někdo omylem vstoupil do stráženého prostoru může být psem zadržen, ale pokud se pomalu vzdálí, pak si všichni jdou svojí cestou.

Co se bude dít, když k vám přijde zvaná návštěva?

V momentě kdy na pastvinu nebo dvorek pustíte návštěvu, pak její přátelský status budou psi dodržovat a maximálně si ji přijdou očichat. Není třeba psy zavírat. Pokud ale myslíte, že návštěva může provádět nepředpokládané výpady vůči psům – třeba díky posilněnosti alkoholem, pak doporučujeme psy přemístit mimo prostor, který obvykle stráží. Máme takovou zkušenost, že třeba i ne zle myšlený, ale skutečný prudký pohyb vůči strážci dvora může vyvolat bleskovou reakci v podobě hluboce vrčivé výstrahy.

Mimo strážený prostor je Pyrenejský horský pes povahy velice tolerantní. Očekávejte klidnou až zdánlivě flegmatickou povahu s maximálním sklonem k mazlení. V rámci socializace jsme se psy bez problémů procházeli přes Karlův most v Praze a všechna okolní náměstí. Naši psi strpí delší odložení na hotelovém pokoji, jízdu v přeplněném výtahu i dlouhou cestu autem.

Jak je Pyrebnejský horský pes náročný na údržbu srsti?

Pyrenejský horský pes má téměř bezúdržbovou, tedy lépe řečeno samočistící srst. Pokud hodláte jeho služby využívat při ostraze pastvin a dvora, pak nepotřebuje vůbec nic. Pokud se chcete zúčastňovat výstav, třeba dvakrát ročně těch speciálních, pak stačí psa „stáhnout“ z pastvin nebo salaše den předem a jeho srst večer před výstavou pořádně prokartáčovat. Ráno před odjezdem opět. Pro velkou hygienu, třeba když nám psi pomáhají při senech, je pak bereme k písáku vykoupat.

Pracovně vedený Pyrenejský horský pes nebude mít bez chemie nikdy zářivě bílou srst, třeba jako ma bišonek nebo pudl. U čistě výstavně vedených psů zářivé bělosti dosáhnete jedině tak, že chemicky zničíte přirozenou samočistící schopnost v nějakém salónu nebo použijete speciání šampón. Návrat přirozené schopnosti samočištění pak ale trvá půl roku. Tohle máme vyzkoušeno.

Krmení, aneb kolik toho sní a za kolik?

Na začátku jsme začínali podávat granule. Různé značky, podle ceny top kvalita, ale s výsledkem jsme nebyli spokojeni my ani psi. Zhruba od druhého roku proto krmíme tak, jak popisuji níže.

Pyrenejsští horští psy jsou obři, tedy alespoň náš krycí pes Amon Apaltasunez. Na to jak jsou velcí toho ale snění málo. Běžná krmná dávka dospělého pyrenejce je u nás složena z 1 kg syrového mletého masa (hovězí, kuřecí nebo ryby), 1x týdně místo masa dostanou hovězí kosti/žebra nebo kuřecí skelety se zbytky masa. Jako malé přílohy k mletému masu dáváme ovesné vločky, zeleninu, těstoviny. K dispozici mají i zhruba 0,5 - 1 kg granulí na den. Těch se však někdy i týden ani nedotkou a raději si od ovcí „ukradnou“ kousek tvrdého chleba. Protože mleté maso nakupujeme od rozumných dodavatelů za cenu cca 19-30 Kč/kg a zeleninu máme z vlastní zahrádky, tak finančně vychází denní výživa psa na několik desetikorun denně.

Fotografie: Zde vidíte zásadní část nákupu na týden, složeného z hrubě mletého hovězího masa, hovězího masa s droby, mletých drštěk, sekané hovězí oháňky, krom toho mimo fotografie jsou ovesné vločky, rýže a hovězí žebra/kosti. Granule mají stále k dispozici, ale jejich spotřeba je zanedbatelná, stejně tak tvrdého chleba, který ukradnou ovcím. Finanční náročnost u dvou psů v pracovním nasazení je v řádu několika stokorun týdně (u kojící feny je to zamozřejmě úplně jinak). Zájemcům o štěňata rádi předáme kompletní seznam našich dodavatelů, značek granulí i doplňků.

Výživa Pyrenejského horského psa Výživa Pyrenejského horského psa Výživa Pyrenejského horského psa

Jak je to s výcvikem?

Pyrenejský horský pes (zejména samec) nesnese hrubé zacházení a fyzický nátlak. Je to pastevecké, nikoliv služební ani společenské plemeno. Vždy má svůj úsudek. Nikdy nebude poslouchat na slovo jako např. Německý ovčák či předjímat rozkazy jako Border kolie. Krátkodobé zavření do kotce mu ale vůbec nevadí. Přivolání pasteveckého psa nebude nikdy fungovat 100%. Pokud pes vycítí, že střeženým zvířatům nebo obyvatelům domu hrozí nebezpečí, pak si jeho míru dojde ověřit a až poté přijde.

Jak se Pyrenejský horský pes chová na pastvině když stráží?

Spí, prochází se nebo hlasitě upozorňuje příchozího, že tady je pes. Není to tedy cesta zákeřného krčení a následného výpadu, ale spíše preventivní výstraha a odrazení narušitele. Citlivost na vjemy se zvyšuje se soumrakem. Na našich fotografiích vidíte psa, jak navečer obchází po okraji pastviny (dvora) a kontroluje čichem možnost narušení stráženého prostoru. Ty dlouhé pohledy pyrenejce do dáli jsou pro pastevce příznačné. Pokud pes vycítí problém (lišku, kunu či divočáky – případně dvounohé narušitele) pak tak chodit a hlásit bude celou noc. Po odeznění potenciálního nebezpečí pes ulehá a dřímá, v případě dvora pak v blízkosti brány. Proto nepořizujte Pyrenejského horského psa (pastevce) do husté zástavby, nedaleko restaurace s večerním provozem, případně do bytu.

Budu moci s pyrenejcem chodit na volno?

Ano, slyšel jsem že někdo takto vychovaného pyrenejce má, ale také jsem slyšel, že po odepnutí vodítka pes zmizí a ukáže se třeba za deset minut nebo půl hodiny. Bude to výchovou. Naše psy mimo dvůr a pastvinu z vodítka nikdy nepouštíme, jdou maximálně na tzv. stopovačce. V okolí Adršpašsko teplických skal je po celý rok hodně turistů a tím i velký provoz aut a o psa nechceme přijít.

Potřebuji oplocení pozemku?

Náš krycí pes respektuje nízký plot nebo elektrické lanko, případně ovčí sítě na pastvině. Fena již takto zásadová není. Možná to ale bude tím, že jsme na začátku zkoušeli chovat psy bez jakéhokoliv plotu a fenka si na to zvykla. Bohužel brzo strážila celý kopec i louky sousedních farmářů – rozšiřovat svoje strážené území je přirozená vlastnost. Proto jsme museli její výlety omezit a na rovinu říkáme, že chovat pastevce bez plotu nebo zavřené brány nelze.

Socializace, výcvik … tato kapitola je příliš obšírná a je na osobní diskuzi. Naznačím jen, že u feny máme s úspěchem vyzkoušen klicker. Fena zvládá základní povely sedni, lehni, vstaň. Nechá se odložit, přivolat, poslouchá … u psa už to tak jednoduché není. Na klicker reaguje znechuceným odchodem a ignorancí, na druhou stranu pes velice dobře funguje na pamlsky.. .

Budu se muset účastnit výstav?

Nebude muset, ale pokud vám pyrenejci přirostou k srdci, pak se rádi setkáte se stejně "postiženými" lidmi. Na výstavách (1x na jaře a 1x na podzim) se schází zhruba 80 psů z několika státu Evropy a naše setkání je druhé největší v Evropě. Pyrenejská plemena psů u nás patří mezi malopočetná, proto se na nás někdy přijedou podívat i novináři.

Deník https://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/pyrenejsky-horsky-pes-se-predstavi-na-vystave-v-pocatkach-20180413.html

Novinky.cz https://www.novinky.cz/vase-zpravy/vysocina/pelhrimov/3097-49872-pyrenejci-se-v-sobotu-sejdou-v-pocatkach.html

Deník https://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/pyrenejsti-krasavci-se-vratili-do-pocatek-20190420.html

Novinky.cz https://www.novinky.cz/vase-zpravy/vysocina/pelhrimov/3097-55357-pyrenejci-se-vraceji-do-pocatku.html

Budete-li mít nějaké dotazy neváhejte nás kontaktovat tel. 777 870 563. Můžete se u nás i ubytovat a podívat se co umí Pyrenejský horský pes v praxi malého statku vklíněného do lesa u skal - Ubytování v Apartmánech Brána Adršpachu.