Kontaktujte nás: info@branaadrspachu.cz

Chovatelská stanice Pyrenejských horských psů

(Great Pyrenees, Chien de Montagne des Pyrénées, Patou)

se zaregistrovaným názvem „z Adršpašsko-teplických skal“.

Naším cílem je  návrat k podstatě chovu psů pasteveckých plemen. Proto dopřáváme pastaveckým psům práci, ke které jsou vyšlechtěni a poskytujeme jim k tomu odpovídající péči.

Celá CHKO Broumovsko je domovem několika smeček vlků, kteří opakovaně útočí na stáda hospodářských zvířat. Další škody - zejména na ohradách a pastvinách - páchá černá zvěr.  V Bráně Adršpachu proto pastevčtí psi hlídají stádo ovcí plemene Clun Forest, holandské kozy a alpaky. Psi cvičíme i na poslušnost, samozřejmě do úrovně zvládnutelné pasteveckými plemeny. Jsme přesvědčeni, že do kopcovité krajiny nedaleko Adršpašsko-teplických skal stáda pasoucích se hospodářských zvířat i pastevečtí psi prostě patří, stejně tak jako divoká zvířata.

Naše pastviny a zimoviště sousedí s lesem, jeho část je díky prudkému stoupání téměř neschůdná. Za lesem je obrovská náhorní plošina, nevedou zde turistické trasy, není žádné osvětlení, proto se zde divoká zvířata mají svůj klid. Vlci útočí přimo ve vesnici, která leží vzdušnou čarou cca 400 metrů, vlk kterého jsme s dcerou natočili v zimě, na druhé straně lesa, byl od nás cca 50 metrů. 

V začátcích našeho farmaření  jsme s našimi psy několikrát obcházeli pastviny s tisícihlavými stády v té době bahnících se ovcí. Ronny (Amos Apaltasunez) poctivě značkoval ohrady. A i když běžně nepotkáváme tak obrovská stáda, oba pastevce přítomnost tolika zvědavých ovcí plemene Texel nechávala úplně v klidu. Snažili jsme se po obvodu mnohakilometrových pastvin alespoň na nějaký čas zanechat pach velkých pastevckých psů.

Podobnou značkovací práci se psy provádíme i v okolí Jívky - Horní Vernéřovice a Studnice. I tady můžete zahlédnout obrovské dva psy, jak se procházejí a značí si svoje střežené území. Video - práce psů na pastvině, jaro

Základem chovu jsou Amon Apaltasunez a Nicol II Farma Štěkot - oba chovní jedinci zdraví, mají všechna potřebná vyšetření a nikdy u nich nebyla provedena korekce víček ani za účelem kosmetickým, ani zdravotním.

Oba dva chovní jedinci jsou ukázkovým případem využití plemene pasteveckých psů k ostraze stáda, statku, ale díky mírné povaze jsou ideálními společníky strážícími celou karavanu při Adršpach Alpaka Trekkingu. V letní sezóně tak každý týden vyrážejí jako doprovod hostů, kteří vedou stádo alpak na pláně pod rozhlednou Čáp. Milují zejména dětské hosty, kteří si pak domů odvážejí spoustu zážitků z procházky s alpakou, kozou ale i obrovským pasteveckým psem.

Amon Apaltasunez

Zdravotní testy: HD: A, ED: 1/0, OCD: negativní, PL: 0/0, Oční vyšetření: DOV prostý
Výstavní výsledky: VN 1 (Norbert Gainche), Výborný 3 (Rafael Escar Tabuena), Výborný 1, CAC (Joao Vasco Pocas), Výborný 2, r.CAC (Richard Capel), Výborný 3 (Christian Rei), Velmi dobrý (Jean Jacques Dupas), Výborný 2, r.CAC (Alain Pécoult), V1, Vítěz třídy, Krajský vítěz, V1 Vítěz třídy mladých 

Nicol II Farma Štěkot

Zdravotní testy: HD: A, ED: 0/0, PL: 0/0, BAER: bil+, Oční vyšetření: DOV prostá
Výstavní výsledky: BIS PUPPY, VN1, V1, V4, V2, Res.CAC

Ovce Clun Forest z Brány Adršpachu Ovce Clun Forest z Brány Adršpachu
Ovce Clun Forest  a štěně Pyrenejského horského psa z Brány Adršpachu Nicol II - Pyrenejský horský pes
Ovce Clun Forest z Brány Adršpachu
Ovce Clun Forest z Brány Adršpachu a štěňata Pyrenejského horského psa Ovce Clun Forest z Brány Adršpachu při spásání údolí
spásáme údolí Pyrenejský horský pes
IMG_20200401_084708.jpg Pastavci dojídají zbytky po ovcích

Amon Apaltaszunez - krycí pes

Nicol II Farma Štěkot dohlíží na jehňata

 

Video uz práce kolem stáda naleznete zde: