Kontaktujte nás: info@branaadrspachu.cz

Zelená střecha: Inovativní způsob pro zdravé a udržitelné město

Zelená střecha je inovativní koncept, který získává stále větší popularitu nejen ve městském plánování a architektuře. Jedná se o střechu budovy, která je pokryta živými rostlinami a vegetací namísto tradičního povrchu. Zelené střechy přinášejí řadu výhod jak pro samotné budovy, tak i pro celá města.

 • Jedním z hlavních přínosů zelených střech je jejich schopnost zadržovat a absorbovat vodu. Rostliny na střeše absorbují srážkovou vodu, čímž minimalizují riziko povodní a snižují zátěž kanalizace. Tím se vytváří udržitelnější vodní cyklus ve městech.
 • Další výhodou je energetická účinnost. Zelené střechy poskytují izolační vrstvu, která snižuje tepelný přenos mezi budovou a okolím. To znamená, že v létě udržují interiér chladný a v zimě teplo, což vede ke snížení energetické spotřeby a nákladů na vytápění a chlazení.

Zelené střechy také zlepšují kvalitu ovzduší. Rostliny na střeše absorbováním škodlivých látek a emisí snižují množství znečištění ve městě. To má pozitivní vliv na zdraví obyvatel a přispívá ke vzniku čistějšího a zdravějšího prostředí.

Naprostou nezbytností v dnešní době je také ochrana biodiverzity. Zelené střechy vytvářejí prostor pro rostliny a hmyz, které městské prostředí často postrádá. Tím přispívají ke zvýšení biodiverzity a udržení ekosystémů i ve městech.

V neposlední řadě mají zelené střechy estetickou hodnotu. Přeměna betonových ploch na zelené oázy přidává městu krásu a zlepšuje kvalitu života jeho obyvatel.

Zelené střechy představují udržitelnou a ekologickou alternativu tradičním střechám. Jsou prospěšné jak pro životní prostředí, tak pro lidi, kteří v městském prostředí žijí. Investice do zelených střech se tak vyplácí a přináší dlouhodobé výhody jak pro jednotlivce, tak i pro celou společnost.

Zelená (vegetační) střecha jako řešení zastřešení přístřešku pro hospodářská zvířata v malochovu 

 

Někde jsem četl, že zelené střechy jsou výdobytkem poslední doby a jsou drahé. Možná ano, ale to jen v případě, že nehodláte (nemůžete) přiložit ruku k dílu a objednáte si dodávku tzv. „na klíč“. Když ale nemáte rádi moderní materiály z recyklovaných pneumatik, PVC, ... a klasické tašky se nehodí, zase tak moc možností volby nemáte. Jsou varianty střešních krytin, které se hodí do městských aglomerací, ale k nám, do zelené krajiny na Broumovsku určitě ne. Sem patří zelená barva lesů, luk a barva pískovce. Proto jsme se nad salaší rozhodli vystavět zelenou (vegetační střechu). 

Při uvažování čím zastřešit přístřešek jsme věděli, že nic z nových plastových materiálů nám domů nesmí. Ani lehký plech nepřicházel v úvahu. V létě se rozpálí na sto stupňů, v zimě po něm může stékat vysrážená pára. To by mohl být pro lehkou opláštěnou stavbu s dřevěnou konstrukcí velký problém. A hlavně by to byl problém pro obyvatele přístřešku - naše zvířata - by to znamenalo jejich přehřívání, nepohodu a zbytečný stres. Pokud dbáme na udržitelný welfare zvířat museli jsme zvolit něco jiného. Proti klasice - pálené či betonové tašce hovořil sklon střechy, který je cca 5%. Proto jsme se střechu salaše rozhodli vystavět jako zelenou (vegetační) střechu v extenzivním pojetí. Vznešeně řečeno. Fakticky jsme ale pro náš miniovčín, postavený na základech původního přístřešku, ze zbytků dřeva po opravě střechy, potřebovali krytinu, která bude pro zvířata komfortní a přirom nás finančně nezrujnuje. A co je úplně nejdůležitější, samotný přístřešek musí zapadat do celkového konceptu relaxace v Bráně Adršpachu. 

Už dopředu bylo jasné, že střecha bude „živá“. Dům s trávou na střeše nás za srdce poprvé chytil na Islandu, podruhé pak při návštěvě australského Sydney. Ty vysoké stavby porostlé zelení, pod kterými je běžný městský ruch, náš doslova očarovaly.  

Proto jsme se v první etapě rozhodli „zazelenit“ střechu přístřešku pro zvířata a udělat jim tak komfortní místo odpočinku na léto. Ve druhé fázi pak plánujeme modernizovat střechu a stěny bývalé stodoly, která bude místem pro relaxaci

 

Naše skladba zelené střechy: 

 • netřesky a rozchodníky

 • zemina (4-5 cm)

 • netkaná textílie

 • nopová folie

 • netkaná textilie

 • EPDM Firestone folie (v celku)

 • netkaná textilie

 • záklop OSB desky (do kříže)

 • latě

 • trámky

Aktualizace jaro 2021:  Nedoporučujeme budovat vegetrační střěchu pod velkými stromy.  Po zimě  je na střeše hromada listí což neprospívá rostlinám. Naštěstí pomohla moderní technika a  fukar na listí si s loňským listím a ostatním nepořádkem z buků dobře poradil, ale...Foto realizace střechy:

Zelená střecha Zelená střecha Zelená střecha
Zelená střecha Zelená střecha Zelená střecha
Zelená střecha Vegetační střecha Zelená střecha
Zelená střecha Zelená střecha Zelená střecha
Zelená střecha Zelená střecha Zelená střecha
Vegetační střecha Zelená střecha Zelená střecha

Závěr: Po prvních měsících provozu střechy můžeme říci, že to stálo za to. Rozchodníky a netřesky rostou a pomalu koření. Velice příjemná je i funkce zadržování vody. I když prší den či dva v kuse, což tady u nás není žádný ojedinělý jev, ze svodu střechy voda maximálně kape. Kdyby byl použit plech nebo jiná krytina naplnil bych několik sudů nebo bych chodil v bahně. Takto využijeme doslova každou kapku vody a střecha i v parném létě poskytuje příjemné prostředí alpakám, kozám či ovcím.

Novinky