Kontaktujte nás: info@branaadrspachu.cz

Zelená střecha: zdravé bydlení v souladu s přírodou

Zelená střecha je inovativní koncept, který získává stále větší popularitu nejen ve městském plánování a architektuře. Jedná se o střechu budovy, která je pokryta živými rostlinami a vegetací namísto tradičního povrchu. Zelené střechy přinášejí řadu výhod jak pro samotné budovy, tak i pro celá města.

 • Jedním z hlavních přínosů zelených střech je jejich schopnost zadržovat a absorbovat vodu. Rostliny na střeše absorbují srážkovou vodu, čímž minimalizují riziko povodní a snižují zátěž kanalizace. Tím se vytváří udržitelnější vodní cyklus ve městech.
 • Další výhodou je energetická účinnost. Zelené střechy poskytují izolační vrstvu, která snižuje tepelný přenos mezi budovou a okolím. To znamená, že v létě udržují interiér chladný a v zimě teplo, což vede ke snížení energetické spotřeby a nákladů na vytápění a chlazení.

Zelené střechy také zlepšují kvalitu ovzduší. Rostliny na střeše absorbováním škodlivých látek a emisí snižují množství znečištění ve městě. To má pozitivní vliv na zdraví obyvatel a přispívá ke vzniku čistějšího a zdravějšího prostředí.

Naprostou nezbytností v dnešní době je také ochrana biodiverzity. Zelené střechy vytvářejí prostor pro rostliny a hmyz, které městské prostředí často postrádá. Tím přispívají ke zvýšení biodiverzity a udržení ekosystémů i ve městech.

V neposlední řadě mají zelené střechy estetickou hodnotu. Přeměna betonových ploch na zelené oázy přidává městu krásu a zlepšuje kvalitu života jeho obyvatel.

Zelené střechy představují udržitelnou a ekologickou alternativu tradičním střechám. Jsou prospěšné jak pro životní prostředí, tak pro lidi, kteří v městském prostředí žijí. Investice do zelených střech se tak vyplácí a přináší dlouhodobé výhody jak pro jednotlivce, tak i pro celou společnost.

Zelená (vegetační) svépomocí střecha řešící zastřešení přístřešku pro hospodářská zvířata

Někde jsem četl, že zelené střechy jsou výdobytkem poslední doby a jsou drahé. Možná ano, ale to jen v případě, že nehodláte (nemůžete) přiložit ruku k dílu a objednáte si dodávku tzv. „na klíč“. Když ale nemáte rádi moderní materiály z recyklovaných pneumatik, PVC, ... a klasické tašky se nehodí, zase tak moc možností volby nemáte. Jsou varianty střešních krytin, které se hodí do městských aglomerací, ale k nám, do zelené krajiny na Broumovsku určitě ne. Sem patří zelená barva lesů, luk a barva pískovce. Proto jsme se nad salaší rozhodli vystavět zelenou (vegetační střechu). 

Při uvažování čím zastřešit přístřešek jsme věděli, že nic z nových plastových materiálů nám domů nesmí. Ani lehký plech nepřicházel v úvahu. V létě se rozpálí na sto stupňů, v zimě po něm může stékat vysrážená pára. To by mohl být pro lehkou opláštěnou stavbu s dřevěnou konstrukcí velký problém. A hlavně by to byl problém pro obyvatele přístřešku - naše zvířata - by to znamenalo jejich přehřívání, nepohodu a zbytečný stres. Pokud dbáme na udržitelný welfare zvířat museli jsme zvolit něco jiného. Proti klasice - pálené či betonové tašce hovořil sklon střechy, který je cca 5%. Proto jsme se střechu salaše rozhodli vystavět jako zelenou (vegetační) střechu v extenzivním pojetí. Vznešeně řečeno. Fakticky jsme ale pro náš miniovčín, postavený na základech původního přístřešku, ze zbytků dřeva po opravě střechy, potřebovali krytinu, která bude pro zvířata komfortní a přirom nás finančně nezrujnuje. A co je úplně nejdůležitější, samotný přístřešek musí zapadat do celkového konceptu relaxace v Bráně Adršpachu. 

Už dopředu bylo jasné, že střecha bude „živá“. Dům s trávou na střeše nás za srdce poprvé chytil na Islandu, podruhé pak při návštěvě australského Sydney. Ty vysoké stavby porostlé zelení, pod kterými je běžný městský ruch, náš doslova očarovaly.  

Proto jsme se v první etapě rozhodli „zazelenit“ střechu přístřešku pro zvířata a udělat jim tak komfortní místo odpočinku na léto. Ve druhé fázi pak plánujeme modernizovat střechu a stěny bývalé stodoly, která bude místem pro relaxaci

 

Naše skladba zelené střechy: 

 • netřesky a rozchodníky

 • zemina (4-5 cm)

 • netkaná textílie

 • nopová folie

 • netkaná textilie

 • EPDM Firestone folie (v celku)

 • netkaná textilie

 • záklop OSB desky (do kříže)

 • latě

 • trámky

Závěr: Po prvních měsících provozu střechy můžeme říci, že to stálo za to. Rozchodníky a netřesky rostou a pomalu koření. Velice příjemná je i funkce zadržování vody. I když prší den či dva v kuse, což tady u nás není žádný ojedinělý jev, ze svodu střechy voda maximálně kape. Kdyby byl použit plech nebo jiná krytina naplnil bych několik sudů nebo bych chodil v bahně. Takto využijeme doslova každou kapku vody a střecha i v parném létě poskytuje příjemné prostředí alpakám, kozám či ovcím.


Foto z realizace první realizace střechy:

Zelená střecha Zelená střecha Zelená střecha
Zelená střecha Zelená střecha Zelená střecha
Zelená střecha Vegetační střecha Zelená střecha
Zelená střecha Zelená střecha Zelená střecha
Zelená střecha Zelená střecha Zelená střecha
Vegetační střecha Zelená střecha Zelená střecha

Zelené Střechy u Apartmánů Brána Adršpachu v roce 2023


Naše vášeň pro harmonii s přírodou nás vedla k dalšímu kroku v projektu zelených střech. V roce 2023 jsme úspěšně dokončili další dvě zelené střechy na našem komplexu. První střechou bylo Wellness centrum Stodola a druhým, menším projektem, byla střecha na nové salaši.

Kouzlo zelených střech? Oživení, udržitelnost, úspory i zisk

Zelené střechy nejsou pouze architektonickým ozdobením, ale hlavně výrazem našeho vztahu k životnímu prostředí. Nad Wellness centrem Stodola vytváří vegetační střecha zelený ostrov klidu na hony vzdálený rozpáleným plochám střech, silnic a betonových ploch, jak je známe z měst. Proč tedy neodpočívat v panoramatickém wellness s výhledem na krajinu v prostředí, které díky zeleni na střeše poskytuje, hlavně v létě, neskutečný tepelný komfort? 

Náš komplex zelených střech nejenže primárně zlepšuje tepelnou izolaci, ale také poskytuje několik sekundárních efektů. Jedním z nich je například rozšíření pastevních ploch pro naše včelstva. Tento „bonus“ nebyl vůbec v plánu. Několikaletá zkušenost s první zelenou střechou ale naznačila, že zelená střecha je pro pastvu včel a vůbec život hmyzu jednoznačně výhodnějším řešením, zvláště v porovnání s rozpálenou střechou plechovou nebo betonovou.

Proč zelená střecha? Prospěch pro vás i pro přírodu

Zelené střechy nabízejí celou řadu výhod, za hlavní považujeme termoregulaci a zachycování dešťové vody. Přináší příjemné mikroklima a vytvářejí prostor pro místní flóru a faunu. Pro vás to znamená nejen estetický zážitek, ale také úžasný pocit pohody a souznění s přírodou přímo nad vaší hlavou.

Konzultace: Přeměňte i vaši střechu na zelenou oázu


Chcete-li přidat kouzlo zelených střech i k vašemu domovu nebo podnikání, jsme tady, abychom vám konzultací pomohli. Chystáme i workshop na téma zelených střech a jejich využitelností. Zde vám ukážeme náš systém a poradíme se zeleným řešením pro vaši střechu. Prodiskutujeme výběr vhodných rostlin, zavlažování i správu objektu.

Zapojte se do ekologického příběhu: Ubytování v Apartmánech Brána Adršpachu

Pokud se cítíte inspirováni naším projektem zelených střech a chcete zažít krásu a klid Adršpašsko-teplických skal, nabízíme vám příležitost k ubytování v našich Apartmánech Brána Adršpachu. Přijďte a staňte se součástí našeho malého ekologického příběhu, kde každý krok směrem k udržitelnosti a kráse přírody je vítán. Uvolněte se v luxusním prostředí s panoramatickém výhledem do krajiny a nechte se unášet vřelou atmosférou objektu vklíněného do lesa.
Zarezervujte si svůj odpočinkový pobyt a dejte nám vědět, jak můžeme pomoci vám přinést zelený dotek i do vašeho života.