Kontaktujte nás: info@branaadrspachu.cz

Extenzivní zelená (vegetační) střecha jako řešení zastřešení přístřešku pro hospodářská zvířata  

 

Někde jsem četl, že zelené střechy jsou výdobytkem poslední doby a jsou drahé. Možná ano, ale to jen v případě, že nehodláte (nemůžete) přiložit ruku k dílu a objednáte si dodávku tzv. „na klíč“. Když ale nemáte rádi moderní materiály z recyklovaných pneumatik, PVC, ... a klasické tašky se nehodí, zase tak moc možností volby nemáte. Jsou varianty střešních krytin, které se hodí do městských aglomerací, ale k nám, do zelené krajiny na Broumovsku určitě ne. Sem patří zelená barva lesů, luk a barva pískovce. Proto jsme se nad salaší rozhodli vystavět zelenou (vegetační střechu). 

  

Při uvažování čím zastřešit přístřešek jsme věděli, že nic z nových plastových materiálů nám domů nesmí. Ani lehký plech nepřicházel v úvahu. V létě se rozpálí na sto stupňů, v zimě po něm může stékat vysrážená pára. To by mohl být pro lehkou opláštěnou stavbu s dřevěnou konstrukcí velký problém. No hlavně pro obyvatele - naše zvířata, by to znamenalo přehřívání, nepohodu a zbytečný stres. Pokud dbáme na udržitelný welfare zvířat muselo přijít něco jiného. Proti klasice - pálené či betonové tašce hovořil sklon střechy, který je cca 5%. Proto jsme se střechu salaše rozhodli vystavět jako zelenou (vegetační) střechu v extenzivním pojetí. Vznešeně řečeno. Fakticky jsme ale pro náš miniovčín, postavený na základech původního přístřešku, ze zbytků dřeva po opravě střechy, potřebovali krytinu, která bude pro zvířata komfortní a přirom nás finančně nezrujnuje. A co je úplně nejdůležitější, samotný přístřešek musí zapadat do celkového konceptu relaxace v Bráně Adršpachu. 

Už dopředu bylo jasné, že střecha bude „živá“. Dům s trávou na střeše nás za srdce poprvé chytil na Islandu. Ty kýčovité fotky starých chaloupek má v albu snad každý, kdo zemi navštívil. Islandské počasí rozhodně není horké ba spíše naopak a prší tam opravdu dost. A v příbytcích rozhodně ne zemi voda nebyla. Další zelení opláštěné stavby jsme pak viděli v australském Sydney. Ty vysoké stavby porostlé zelení, pod kterými je běžný městský ruch, náš doslova očarovaly.  

Proto jsme se v první etapě rozhodli „zazelenit“ střechu přístřešku pro zvířata a udělat jim tak komfortní místo odpočinku na léto. Ve druhé fázi pak plánujeme modernizovat střechu a stěny bývalé stodoly, která bude místem pro relaxaci

 

Naše skladba zelené střechy: 

  • netřesky a rozchodníky
  • zemina (4-5 cm)
  • netkaná textílie
  • nopová folie
  • netkaná textilie
  • EPDM Firestone folie (v celku)
  • netkaná textilie
  • záklop OSB desky (do kříže)
  • latě
  • trámky

Foto realizace střechy:

Zelená střecha Zelená střecha Zelená střecha
Zelená střecha Zelená střecha Zelená střecha
Zelená střecha Vegetační střecha Zelená střecha
Zelená střecha Zelená střecha Zelená střecha
Zelená střecha Zelená střecha Zelená střecha
Vegetační střecha Zelená střecha Zelená střecha

Závěr: Po prvních měsících provozu střechy můžeme říci, že to stálo za to. Rozchodníky a netřesky rostou a pomalu koření. Velice příjemná je i funkce zadržování vody. I když prší den či dva v kuse, což tady u nás není žádný ojedinělý jev, ze svodu střechy voda maximálně kape. Kdyby byl použit plech nebo jiná krytina naplnil bych několik sudů nebo bych chodil v bahně. Takto využijeme doslova každou kapku vody a střecha i v parném létě poskytuje příjemné prostředí alpakám, kozám či ovcím.