Kontaktujte nás: info@branaadrspachu.cz

Lama alpaka (Vicugna pacos)

Chov alpak se v posledních letech stává stále populárnějším a získává si srdce mnoha chovatelů zvířat. Alpaky jsou domácí zvířata původem z Jižní Ameriky, především z Peru, Bolívie a Chile. Jsou příbuzné s lamy a velbloudy, avšak mají menší tělo a jemnější srst. Jedním z hlavních důvodů, proč se alpaky stávají oblíbenými chovnými zvířaty, je jejich přátelská a mírumilovná povaha. Jsou inteligentní, snadno se ochočí a snášejí se dobře s ostatními zvířaty na farmě.

Péče o alpaky je poměrně nenáročná. Potřebují přístřešek, kde budou chráněny před nepříznivými povětrnostními podmínkami, a dostatek pastviny, která jim zajistí potřebnou stravu. Alpaky jsou přizpůsobivá zvířata a snášejí různé klimatické podmínky. Pro chov alpak je také důležitá veterinární péče. Alpaky potřebují očkování, odčervení a pravidelné veterinární prohlídky, aby byly zdravé a odolné vůči nemocem. Chov alpak je zajímavým a perspektivním podnikem, který v turisticky exponovaných oblastech může nabídnout různé příležitosti.

Lama alpaka (Vicugna pacos) v Bráně Adršpachu

Lamy obecně jsou typickými zvířaty Jižní Ameriky, najdeme je na náhorních plošinách And, od Ekvádoru po severozápadní Argentinu, v Bolívii i Peru… v Německu, Polsku a také na Adršpašsku. Lamy jsou poměrně velmi dobře přizpůsobeny k chovu v drsných vysokohorských podmínkách, mají vysoký krevní tlak a nízkou hustota krve.  Patří do třídy savci, řádu sudokopytníci, čeledi velbloudovitých a rodu lama. Registrovány jsou následující druhy lam: krotká, alpaka, guanako a vikuňa.
Ve světě jsou lamy využívány hlavně pro nesmírně kvalitní vlnu (produkce 2-3 kg ročně), maso a kůži. Vedlejšími produkty je trus (používá se jako výborné hnojivo nebo po vysušení jako palivo – podobně jako trus velbloudů).
Pro chov v Bráně Adršpachu jsme si vybrali druh alpaka. Alpaka je menší lama, její kohoutková výška je cca 75 až 90 cm a váha od 55 kg po 80 kg. Tvar těla se podobá ovci, má však delší nohy do „X“ a dlouhý krk. 

Alpaka jako balzám na duši

U nás,  v Bráně Adršpachu, máme v plánu lamy primárně využívat pro spásání a v rámci agroturistiky k tzv. lamatrekingu. Ten, jak uvádějí některé zdroje, může být příjemnou formou psychoterapie. Taková naše Leidy je k tomuto účelu přímo stvořená, je zvědavá, empatická a "ukecaná". Každý náš návrh na výšlap do skal, do lesa, krmení i pohlazení odsouhlasí tím svým hmm, hmm, hmm...


Naše Alpaky: Leidy a Julek

O prázdninách roku 2019 jsme si pořídili nejdříve tmavě hnědou, mladou a neostříhanou samičku Leidy. Byla to láska na první pohled. Zhruba za měsíc přicestoval krásný bílý, ostříhaný a vznešený Julek. Dcera Martina, která má zkušenosti s péčí o koně, si obě alpaky vzala na starost, takže do několika týdnu už jim nevadila ohlávka, vyčesávání a po prázdninách již obě lamy postivě trénovaly na chystaný Adrspach Alpaka Trekking. Vycházky do přírody naše alpaky milují, není to tedy žádný úprk, všechno je zajímá, dost toho chtějí ochutnat a procházka je tak ideální pro rodiny i seniorské dvojice. Julek, jako správný hřebec, chodí spořádaně na dlouhém vodítku. Leidy, když se zrovna šéf nekouká nebo je pracovně mimo Adršpach, kluše volně.

Alpačí stáj

Totální přestavbou starého přístřešku vznikla monitorovaná stáj pro alpaky. Leidy s Julkem jsou zatím ustájeni odděleně a každý má pro sebe prostor zhruba 3x4 metry, automatickou napáječku, jesle na seno, nádobu na granulky a další dobroty. Střecha alpačí stáje je řešena jako zelená střecha.

Novinky