Kontaktujte nás: info@branaadrspachu.cz

Lama alpaka (Vicugna pacos) v Bráně Adršpachu

Lamy obecně jsou typickými zvířaty Jižní Ameriky, najdeme je na náhorních plošinách And, od Ekvádoru po severozápadní Argentinu, v Bolívii i Peru… v Německu, Polsku a také na Adršpašsku. Lamy jsou poměrně velmi dobře přizpůsobeny k chovu v drsných vysokohorských podmínkách, mají vysoký krevní tlak a nízkou hustota krve.  Patří do třídy savci, řádu sudokopytníci, čeledi velbloudovitých a rodu lama. Registrovány jsou následující druhy lam: krotká, alpaka, guanako a vikuňa.
Ve světě jsou lamy využívány hlavně pro nesmírně kvalitní vlnu (produkce 2-3 kg ročně), maso a kůži. Vedlejšími produkty je trus (používá se jako výborné hnojivo nebo po vysušení jako palivo – podobně jako trus velbloudů).
Pro chov v Bráně Adršpachu jsme si vybrali druh alpaka. Alpaka je menší lama, její kohoutková výška je cca 75 až 90 cm a váha od 55 kg po 80 kg. Tvar těla se podobá ovci, má však delší nohy do „X“ a dlouhý krk. 

Alpaka jako balzám na duši

U nás,  v Bráně Adršpachu, máme v plánu lamy primárně využívat pro spásání a v rámci agroturistiky k tzv. lamatrekingu. Ten, jak uvádějí některé zdroje, může být příjemnou formou psychoterapie. 

Leidy a Julek

O prázdninách roku 2019 jsme si pořídili nejdříve tmavě hnědou, mladou a neostříhanou samičku Leidy. Byla to láska na první pohled. Zhruba za měsíc přicestoval krásný bílý, ostříhaný a vznešený Julek. Martina, která má zkušenosti s péčí o koně, si obě alpaky vzala na starosti, takže do několika týdnu už jim nevadila ohlávka, vyčesávání a po prázdninách již obě lamy trénovaly na Adrspach Alpaka Trekking.