Kontaktujte nás: info@branaadrspachu.cz

První dvojice ovcí staroanglického plemene Clun Forest se v Bráně Adršpachu objevila jako výpomoc akční brigádě holandských koz vyslaných nám na pomoc v létě roku 2016 z úrodné Polabské nížiny.  Kozy, jak se totiž během prvního měsíce ukázalo, jsou zvířata zvídavá až vychytralá, bohužel ale postrádající velký apetit. Postupně z nich v trávě byla vidět jen hlava. A když už tráva přerostla i rohy padlo důležité rozhodnutí upgradovat kozí jednotku mající vše „na háku“ na nějaký výkonnější model domácího zvířete.

Ovci. Tedy vlastně dvě ovce.

O prázdninách téhož roku se tak a do nově zbudovaných ohrad na statek Jívka, do nadmořské výšky 550 m n.m., po mnoha desetiletích vrátily ovce. Tentokráte v podobě pečlivě vybraného plemene Clun Forest. Do užšího výběru, díky zmasilosti, postoupil i nádherný Texel a plyšový Sufolk, ale pro volbu plemene Clun Forest rozhodla větší odolnost vůči hnilobě kopýtek. Přece jenom naše oblast má vody spíše nadbytek. Podstatnou váhu měla i snadnost porodů (menší hlavy) a odolnost vůči nepříznivému počasí (- 30 C).

V současné době u nás na statku najdete pět čistokrevných ovcí a dvojici koz. Plemenné ovečky pečlivě vybíráme a připouštíme tím nejlepším beranem. Držíme 100% podíl Clun Foresta.

Plemeno Clun Forest rozhodně měnit nebudeme a lecčemu jsme se už naučili, proto pokud máte nějaký dotaz, neváhejte nás oslovit.

Přejeme mnoho úspěchů všem stávajícím i budoucím chovatelům.

Loňské jehně Clun Forest