Kontaktujte nás: info@branaadrspachu.cz

Navštivte nejdivočejší skalní město Evropy, máte to za rohem

Broumovskému výběžku, představovanému Adršpašsko teplickými skálami, je přisuzováno synonymum největší a nejdivočejší skalní město střední Evropy. Tento malebný kout o ploše 1771 hektarů se rozprostírá při hranici s Polskem na severovýchodě České republiky. Pro svoji unikátnost byla oblast v roce 1933 vyhlášena Národní přírodní rezervací Adršpašsko-teplické skály.

Návštěvnici se do skal vypravují již od 18. století. Tehdy několikadenní požár zničil okolní bujnou vegetaci a vynikla tak krása pískovcových masívů zvláštních tvarů připomínajících lidské bytosti i předměty denní potřeby. Mezi známé a lehce poznatelné útvary patří například Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Džbán nebo Sloní náměstí.

Některé části skalního města jsou dostupné jen po žebřících. Mezi ty nejméně přístupné patří vysoko položené romantické skalní jezírko. Ti, co nezvládnou náročný výstup, mohou obdivovat možná ještě malebnější azurové jezírko přímo u vstupu do areálu Adršpašských skal. V letních měsících je zde k dispozici i půjčovna loděk.

Okruh skalním městem je přístupný celoročně. Trasa je vhodná i pro aktivní seniory, nicméně některé úseky mohou působit obtíže a například s kočárky se na příkrá schodiště a úzké průlezy dostanete jen stěží. O to víc zábavy si užijete s většími dětmi, kterým v uličkách skalního města uteče celý den jako voda. Ideální je proto strávit v regionu alespoň dva dny. Za jedno odpoledne se to totiž opravdu zvládnout nedá.

Tajemná, místy až děsivá atmosféra Adršpašsko-teplických skal učarovala i filmařům. Skály proto dotvořily skvělou kulisu pro známou pohádku Třetí princ, kde svými hereckými výkony excelovala Libuše Šafránková s Pavlem Trávníčkem. V Teplických skalách se dokonce dodnes dají najít pohádkové diamanty, které zde filmaři zanechali.

Adršpašské skály - provozní doba 2019

 Otevřeno pondělí až neděle.

POZOR! Parkoviště pro návštěvníky skal bude od 1. dubna OPĚT zpoplatněno.

Vstupné, hlavní sezóna (od 1. dubna do 31. října): Dospělí: 120,- Kč

Děti od 6-ti let, studenti, držitelé průkazu ZTP, ZTPP: 70,- Kč

Poplatek za pejska: 10,- Kč

Rodinné vstupné, (2 dospělí + 2 děti): 320,- Kč

Plavba pramicí po skalním jezírku, dubna do října, Po - Ne 9.00 - 17.00 hod.

Jízdné děti od 6-ti let, dospělí: 50,- Kč

Držitelé průkazu ČHS - vstup zdarma

Roční permanentka 300,- Kč

Karta hosta (pouze pro ubytované v Adršpachu): 170,- Kč na osobu

 

Vedlejší sezóna, 1.listopad - 31.březen: Dospělí: 80,- Kč

Děti od 6-ti let, studenti, držitelé průkazu ZTP, ZTPP: 40,- Kč

Poplatek za pejska: 10,- Kč

Rodinné vstupné, (2 dospělí + 2 děti): 210,- Kč

 

Denní aktuální informace v Turistickém Informačním centru Adršpašské skály, v létě: Po-Ne od 9:00 do 16:30 hod.
(Tel.: +420 491 586 012)

Ubytování Adršpach: www.branaadrspachu.cz

Zajímavá místa pro výlety do okolí:

Rozhledna Čáp - rozhledna stojí na vrcholu Čáp, nejvyšší hoře Adršpašsko-teplických skal s nadmořskou výškou 786 m. Ideální je zaparkovat u zámečku Bišík (na kraji Jiráskových skal) a po turistické trase jste nahoře cobydup. Vzdálenost od nás: autem 10,7 km; na kole 4,5 km; pěšky 2,1 km (do kopce)

Rozhledna Žaltman - Velké Svatoňovice. Na místě původní rozhledny byla 24. září 2020 vystavěná nová 22 m vysoká rozhledna. Vzdálenost od nás: autem 5,8 km; na kole 7,4 km.

Státní zámek Opočno - Renesanční zámek stavěl český šlechtický rod Trčků z Lípy v průběhu druhé poloviny 16. stol. - http://www.zamek-opocno.cz/

Státní zámek Náchod - Státní zámek v Náchodě je rozsáhlý stavební komplex o pěti nádvořích ležící na hranici mezi Českou republikou a Polskem. - http://www.zamek-nachod.cz/

Státní zámek Ratibořice - Babiččino údolí http://www.zamek-ratiborice.cz/

Pevnost Josefov, Jaroměř Josefov - http://www.josefov-jaromer.cz/